Mucizeler Atölyesine çocuğunuzu çırak verin, hayata usta çıksın.
Laterna Magica

Basında Biz

warning: Creating default object from empty value in /home/mucizeleratolyesi/mucizeleratolyesi.com/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 1364.

Hürriyet'te Pınar REYHAN yazdı: Okul öncesi eğitim ve kendini ifade etme


Pınar REYHAN, Hürriyet'teki köşesinde 07.08.2010 tarihinde Mucizeler Atölyesi'nin Ramazan Etkinliklerini duyurdu. Yazıya http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=15504584 adresinden ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Hürriyet Aile: Doğayla İç İçe Çocuklar

Hürriyet Aile'de 20.04.2011 tarihinde Laterna Magica Mucizeler Atölyesi'nin düzenlediği Bostan Atölyeleri haber yapıldı:
http://www.hurriyetaile.com/ne-var-ne-yok/etkinlik/dogayla-ic-ice-cocukl...

Etiketler:

Digitürk/Show Max "Atlı Karınca" Programı

Etiketler:

TRT ÇOCUK TELEVİZYONU HABERİN OLSUN PROGRAMI

İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Felsefe Kampı’nda bu kez Mucizeler Atölyesi’ne konuk olmaya ne dersiniz?
Mucizeler Atölyesinde yok yok. Oya Ural’ın yaptığı atölye çalışmaları arasında parmak kukla, topaç yapımı ve boyama etkinlikleri var.
Biz de kukla atölyesine konuk olduk.
Arkadaşlarımız önce kuklalarının parçalarını zımparaladılar.
Daha sonra parçaları birleştirip boyamaya başladılar…
Renk renk yaptıkları kuklalarını bize anlatırken de çok eğlendiler.
Arkadaşlarımız Mucizeler Atölyesinde Mitoloji dersleri de aldı.
Peki, yarın mitolojiyi kampın en küçük öğrencisi Mehmet’ten dinlemeye ve bu farklı dünyayı tanımaya ne dersiniz?

Kaynak: http://www.trt.net.tr/trtcocuk/haberinolsun/HaberSayfa.aspx?haberid=415

Etiketler:

Yeni Yılın Tüm Coşkusu Koçtaş'ta

Laterna Magica 4 Aralık'ta Sihirbazlık Atölyesi'yle ve 25 Aralık'ta Pasta Atölyesi'yle Koçtaş Beylikdüzü'nde çocuklarla 2011'i karşılıyor.

Etiketler:

Felsefeci Çocuklar Bodrum'da Kampa Girdi


İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk Üniversitesi’nin küçük öğrencileri Bitez’de kamp yapıyor. Filiz Tosyalı’nın sahibi olduğu Bitez’deki Hakan Otel’de konaklayan yaklaşık 30 öğrenci ve 4 öğretim üyesi hem tatil yapıp hem de öğrenim görüyorlar.
Yaklaşık 11 gün boyunca Bodrum’da kalan çocuklar felsefe konusunda yeni bilgiler öğrenip, oyunculuk, yaratıcı yazarlık gibi konularda eğitim görüyorlar.
Boş vakitlerinde otelin havuzuna girip bir yandan tatilini de geçiren felsefe öğrencileri, Bodrum’da olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylediler.
Türkiye’nin çeşitli illerinden kampa katılan öğrenciler bu kampın kendilerine çok fayda sağladığını belirterek, her sene bu kampın yapılması gerektiğini, felsefe oyunculuk, yaratıcı yazarlık gibi dallarda eğitimler gördüklerini ve her geçen gün yeni bilgiler öğrendiklerini, boş vakitlerinde de yeni insanlarla tanıştıklarını ifade ettiler. Çocuklar iyi ki hocalarımızı tanıyıp bu kampa katılmışız diyerek duygularını dile getiriyorlar.
Felsefe kampına katılarak çocuklara eğitim veren İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr.Şafak Vural ise kamptaki dersleri kendisinin yürüttüğünü ifade ederek kamp hakkında şunları söyledi:
“Çocuklarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Felsefenin temel kavramlarını öğreniyorlar. Ümit ediyorum ki bu öğrendikleri bundan sonraki hayatlarında önemli bir katkı sağlayacaktır.”
Çocuk kitapları yazarı ve çocukların konakladıkları otel işletmecisi Filiz Tosyalı ise İstanbul Üniversitesinin yaptığı kampın kendilerini çok memnun ettiğini, çocukların hem eğlenip, hem öğrendiği bu tür faaliyetlere destek vermekten çok mutlu olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:
“Çocuklar hepsi mükemmel. Hocalarımız çok iyi. Çalışmalar Bodrum’da yapılması çok iyi. Çok mutluyuz burada olmalarından dolayı. Çok güzel bir 11 gün geçirdik hep beraber. Bu kampın çocuklara çok yararlı olduğuna inanıyorum. Bodrum’un çocuklarını da bu kampa bekliyorum bundan sonraki senelerde. İstanbul üniversitesi Çocuk üniversitesine de kurucularına buradan teşekkür ediyorum.”
Kampa katılan diğer öğretim üyeleri olan Çocuk Üniversitesi Kampüs ve Kamplar sorumlusu Öner Kart, mucizeler atölyesi eğitmeni Oya Ural ve Çocuk Üniversitesi Sanat Kurulu Üyesi Ümit Kireççi’de yaptıkları çalışmalar hakkında Kent Mikrofonlarına duygu ve düşüncelerini açıkladılar:
İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi bölümü öğrencileri geçtiğimiz günlerde Kent Tv ekranlarında yayınlanan Serdar Karlıova ile Haber Ötesi programına da katılmışlardı.
İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi bir yıllık bir ön çalışmanın ardından İstanbul Üniversitesi Senatosu kararı ve Yüksek Öğrenim Kurumu onayı ile Şubat 2010 da kuruldu. İstanbul Üniversitesi bu çerçevede yapılacak geniş çaplı faaliyetler ile birçok öğrencinin hayatını olumlu yönde değiştirmeyi amaçlıyor.

Eklenme Tarihi: 17/08/2010 Kaynak: Kent Haber

Etiketler:

Kuklalar canlanıyor - Cumartesi

Kuklalar canlanıyor

Biz televizyon ekranına kilitlenmeye başladıkça geleneksel gösteri sanatları hayatımızdan çıkıyor. Kuklacılık da bunlardan biriydi ama son yıllarda bu sanat tekrar popülerlik kazandı

Eski değerini yitirmiş ama hayatta kalma çabası veren kuklalar... Bugün Anadolu’da ‘korçak’, ‘kudur-cuk’, ‘kaburcuk’, ‘koğurcak’ ve ‘lubet’ gibi isimlerle anılan kuklalar seyirlik oyunların en eskilerinden biri.

TEDAVİYE DE YARIYOR

Tarihi neredeyse insanlık kadar eski, şehirlerde ‘kukla’, köylerde ise ‘bebek’, ‘çömce’, ‘gelin’ veya ‘karaçör’ gibi isimlerle anılıyor. El kuklası, kol kuklası, parmak kuklası, çubuklu kukla ve ip kuklası... Türleri farklı olsa da, 14. yüzyıldan beri baş kahramanları İbiş ve İhtiyar’dı. Şimdilerde ise kimi ararsanız var. Çünkü şimdilerde herkes kendi kuklasını ve kendi başkahramanını yaratıyor. Hatta kendinize benzeyen kuklalar yaptırmak bile mümkün.

Eğlence ya da dekorasyon için yapılsa da bu kuklalar, eğitimde, psikolojik tedavide, edebiyatta, çocukların yaratıcılıklarını, el becerilerini, gözlem ve ritim duygularını geliştirmekte ve çocuğuyla iletişim kurmakta güçlük çeken ailelerin iletişim araçları olarak kullanılıyor.

15 GÜNDE TESLİM

Dizilerde de görmeye başladığımız kuklalara ilgi günden güne artar ve ardı ardına kukla atölyeleri açılırken bunları sizin için araştırdık...

Eskiden Osmanlı şenliklerinde topluluğu şenlendiren maskeli soytarılara verilen isimden esinlenerek kukla atölyesinin adını ‘Curcunabaz’ koyan Candan Seda Balaban yaklaşık on yıldır maske ve kuklalarla uğraşıyor. Son altı aydır da Emre Tandoğan ve Çağrı Yılmaz’ın kurdukları Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu’na katılan Balaban, atölyesinde kendi tasarımları dışında özel işler de yapıyor. Bunlardan bir tanesi özel kuklalar.

Balaban ‘Kimin kuklasını yapmamızı istiyorsanız onu yapıyoruz. Genelde eşler ve sevgililer birbirlerine hediye ediyorlar bu tarz kuklaları. Üzerinde iki elle kullanılabilen kontrol paneli var. Türkiye’nin dört bir tarafından sipariş alıyoruz ve 10-15 gün içerisinde teslim ediyoruz’ diyor.

Tiyatrolara, dans gösterilerine, şovlara ve hatta dizilere de kukla tasarlayan Balaban son olarak Bıçak Sırtı adlı dizi için kukla yapmış.

Bunların dışında atölyesinde hem küçüklere hem de büyüklere kukla yapma kursu da veren Balaban ‘Kursumuza her yaştan, her meslekten insanlar geliyor. Gelenlerin sayısı da günden güne arttıyor. Bu bizim için, daha doğrusu kukla sevenler için çok güzel bir gelişme’ diyor.

Curcunabaz’da her hafta başka bir teknik uygulanıyor. Bu sayede çocuklar yeni ve farklı çalışmalar üretiyor. Kuklalar tamamen bittikten sonra ise bunlar bir drama çalışması ile sonlandırılıyor. Atölyede aylık kurs bedeli 160 YTL.

Ahşap Çerçeve Kukla Tiyatrosu olarak Cevahir Alışveriş Merkezi’nin içinde 100 kişilik bir sahnelerinin olduğunu da belirten Balaban şunları söylüyor: ‘Sahnede sadece tiyatromuzun oyunları oynanıyor. Gösterilerimize gelen çok kişi var. Sadece küçükler değil büyükler de büyük ilgi gösteriyor.’ Tel: 0212 252 88 35

Her çocuğa bir mucize

7 yaş ve üstüne eğitim veren Mucizeler Atölyesi yaptığı kuklalarla çocukların gelişimine katkıda bulunuyor. Çocuklara oyuncakları monte olarak hazırlayıp, kaba işçiliklerini yaptıktan sonra veren atölye, bu sayede onların el becerilerini de geliştirmiş oluyor. Son rötuşlarını yapan, daha sonra parçaları birleştirip kuklaların iplerini geçiren çocuklar, sonrasında bunlara birer karakter veriyor. Marangozhane olarak düzenlenen bir ortamda gerçek malzemelerle ve tamamen kendi tasarımlarını yapan çocuklar, bitirdikleri kuklalarla Kukla Tiyatrosu yapmayı da ihmal etmiyor.

Eyüp’ün ünlü tahta oyuncakları

Birkaç yıl öncesine kadar neredeyse tamamen unutulmuş olan Eyüp oyuncakçılığı, sekiz kadının sayesinde tekrar canlandı. İki yıl önce AB desteğiyle eğitim alan bu kadınlar Eyüp Oyuncakçılar Atölyesi’nde tahta kesiyor, testi boyuyor, hafta içi her gün çocuklara eğitim veriyor. Çocuklar kendi oyuncaklarını yaparken yaratıcılıkları gelişiyor. Dileyen herkesin katılabileceği atölyede eğitim almak ücretsiz. Tel: (0212) 567 39 26

Karagöz ve Hacivat’ı kim unutur?

Üç yıl önce kukla sanatına olan ilgisizliği gidermek ve yeni nesillere tanıtmak için kurulan Kukla Merkezi, bu sanatı yaşatmak için kukla ve Karagöz Hacivat gösterileri, ayrıca Karagöz kukla yapım ve oynatımı ile ilgili seminerler düzenliyor. Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği üyesi olan ve bünyesinde profesyonel sanatçıları barındıran Kukla Merkezi, çalışmalarına Ankara’da bulunan atölyesinde devam ediyor.

Theo Dede de bu atölyede

Pazar günleri çocuklara kukladan oyuncaklar yapmayı öğreten İstanbul Oyuncak Müzesi her yaştan insanın ilgisiyle karşılaşıyor. Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte katıldığı kursta çocuklar yaratıcı-lıklarını geliştiriyor, büyükler streslerini atıyor. Her Pazar 11.00 - 19.00 saatleri arasında eğitim veren atölyede kurs ücreti yok. Ancak çocuklar ya da büyükler yaptıkları kuklaları satın alabiliyorlar. Tel: (0216) 359 45 50

HALE CEYLAN BARLAS

Etiketler:

Cicicee.com : Mucize Atölyesi - Çocuk Etkinlik Rehberi

Mucize Atölyesi - Çocuk Etkinlik Rehberi

Mekan:Mohini Aile ve Çocuk Yaşam Merkezi

Gişe Tel:0212 352 31 36

Ücret:Ücretsiz

Tarih:29 Kasım 2009, Pazar; Saat: 16:00-18:00

Mohini Aile ve Çocuk Yaşam Merkezi Diğer Aktiviteler

  • Mucize Atölyesi

Açıklama:Laterna Magica, kasım ayı boyunca her pazar, saat 16:00-18:00 saatleri arasında çocuklar ile mucizeler yaratıyor. Oya Ural tarafından gerçekleşen Mucizeler Atölyesi, Mohini'de yapılıyor

Kaynak: Cicicee.com

Etiketler:

Cumhuriyet Hafta Sonu: Sihir Atölyeleri Mohinide


Kaynak: Cumhuriyet Hafta Sonu (21 Kasım 2009)

Etiketler:

TRT Çocuk'ta Mucizeler Atölyesi


Etiketler: