Mucizeler Atölyesine çocuğunuzu çırak verin, hayata usta çıksın.
Laterna Magica

Felsefeci Çocuklar Bodrum'da Kampa Girdi


İstanbul Üniversitesi bünyesinde kurulan Çocuk Üniversitesi’nin küçük öğrencileri Bitez’de kamp yapıyor. Filiz Tosyalı’nın sahibi olduğu Bitez’deki Hakan Otel’de konaklayan yaklaşık 30 öğrenci ve 4 öğretim üyesi hem tatil yapıp hem de öğrenim görüyorlar.
Yaklaşık 11 gün boyunca Bodrum’da kalan çocuklar felsefe konusunda yeni bilgiler öğrenip, oyunculuk, yaratıcı yazarlık gibi konularda eğitim görüyorlar.
Boş vakitlerinde otelin havuzuna girip bir yandan tatilini de geçiren felsefe öğrencileri, Bodrum’da olmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söylediler.
Türkiye’nin çeşitli illerinden kampa katılan öğrenciler bu kampın kendilerine çok fayda sağladığını belirterek, her sene bu kampın yapılması gerektiğini, felsefe oyunculuk, yaratıcı yazarlık gibi dallarda eğitimler gördüklerini ve her geçen gün yeni bilgiler öğrendiklerini, boş vakitlerinde de yeni insanlarla tanıştıklarını ifade ettiler. Çocuklar iyi ki hocalarımızı tanıyıp bu kampa katılmışız diyerek duygularını dile getiriyorlar.
Felsefe kampına katılarak çocuklara eğitim veren İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr.Şafak Vural ise kamptaki dersleri kendisinin yürüttüğünü ifade ederek kamp hakkında şunları söyledi:
“Çocuklarla birlikte olmaktan çok mutluyum. Felsefenin temel kavramlarını öğreniyorlar. Ümit ediyorum ki bu öğrendikleri bundan sonraki hayatlarında önemli bir katkı sağlayacaktır.”
Çocuk kitapları yazarı ve çocukların konakladıkları otel işletmecisi Filiz Tosyalı ise İstanbul Üniversitesinin yaptığı kampın kendilerini çok memnun ettiğini, çocukların hem eğlenip, hem öğrendiği bu tür faaliyetlere destek vermekten çok mutlu olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:
“Çocuklar hepsi mükemmel. Hocalarımız çok iyi. Çalışmalar Bodrum’da yapılması çok iyi. Çok mutluyuz burada olmalarından dolayı. Çok güzel bir 11 gün geçirdik hep beraber. Bu kampın çocuklara çok yararlı olduğuna inanıyorum. Bodrum’un çocuklarını da bu kampa bekliyorum bundan sonraki senelerde. İstanbul üniversitesi Çocuk üniversitesine de kurucularına buradan teşekkür ediyorum.”
Kampa katılan diğer öğretim üyeleri olan Çocuk Üniversitesi Kampüs ve Kamplar sorumlusu Öner Kart, mucizeler atölyesi eğitmeni Oya Ural ve Çocuk Üniversitesi Sanat Kurulu Üyesi Ümit Kireççi’de yaptıkları çalışmalar hakkında Kent Mikrofonlarına duygu ve düşüncelerini açıkladılar:
İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi bölümü öğrencileri geçtiğimiz günlerde Kent Tv ekranlarında yayınlanan Serdar Karlıova ile Haber Ötesi programına da katılmışlardı.
İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi bir yıllık bir ön çalışmanın ardından İstanbul Üniversitesi Senatosu kararı ve Yüksek Öğrenim Kurumu onayı ile Şubat 2010 da kuruldu. İstanbul Üniversitesi bu çerçevede yapılacak geniş çaplı faaliyetler ile birçok öğrencinin hayatını olumlu yönde değiştirmeyi amaçlıyor.

Eklenme Tarihi: 17/08/2010 Kaynak: Kent Haber

Etiketler: